وزیربهداشت به خاطر توقف تبلیغات داروی گیاهی ازصدا و سیما قدردانی کردسیدحسن هاشمی درحاشیه بازدید از بیماستان سوم شعبان و حضرت فاطمه الزهرا(س) دماوند درجمع خبرنگاران از دستور، رئیس سازمان صدا و سیما مبنی بر متوقف شدن تبلیغات برخی کالاهای بهداشتی قدردانی کرد.
وزیر بهداشت گفت: شب گذشته علی عسکری، رئیس سازمان صدا و سیما عنوان کرد که دستور توقف پخش تبلیغات یک داروی گیاهی را از تلویزیون داده، و متاسفم که مجموعه‌ای که آگهی آن از تلویزیون پخش می‌شد، از یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی مجوز داشته و دستور پیگیری داده‌ام و از رسانه ملی به دلیل دستور توقف این آگهی تشکر می‌کنم.
هفته گذشته رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرده بود که تبلیغات یک محصول که مدعی درمان قطعی ریزش مو است و از صدا و سیما پخش می‌شود، مورد تایید وزارت بهداشت نیست.
وی گفته بود که هر کالایی که ادعای درمانی بکند، تبلیغ آن به طور کلی ممنوع است، تبلیغ دارو به طور کلی ممنوع است و گر چه تبلیغات محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی مجاز است اما اگر این محصولات ادعای درمانی داشته باشند، نیز حق تبلیغ ندارند، حتی اگر از وزارت بهداشت برای تولید محصول آرایشی و بهداشتی خود مجوز داشته باشند.
دیناروند به طور مشخص درباره تبلیغات کالاهای مدعی درمان ریزش مو و لاغری گفته بود: وزارت بهداشت اساسا با این نوع تبلیغات مخالف است و به طور کلی هیچ دارو و محصولی که درمان کننده قطعی ریزش مو یا چاقی باشد، در دنیا وجود ندارد و چنین ادعاهایی غیر علمی، اغراق آ‌میز و گمراه کننده است.
در تبلیغات کالای مدعی درمان قطعی ریزش مو، حتی نام برند محصول ذکر نمی‌شود و مشخص نیست که محصول ادعایی چیست به همین علت علاوه بر ادعاهای اغراق آمیز درمانی آن، امکان بررسی داشتن یا نداشتن مجوز وزارت بهداشت با اتکا به تبلیغ پخش شده، وجود ندارد.
در این تبلیغ که مدتها از صدا و سیما پخش می‌شد و اکنون و پس از مصاحبه اختصاصی، رئیس سازمان غذا و دارو پخش آن متوقف شده است، پخش محصول از طریق پیامک و ارسال به در منزل تبلیغ می‌شد.

 

منبع : ایرناانجمن کنترل عفونت ایران