مهم‌ترین خطرات مصرف خودسرانه دارو

انواع مکمل‌ها با برندها و فرمول‌های پیشرفته در بازار وجود دارند و تنوع بالای آنها باعث شده تا افراد با مصرف خودسرانه آنها دچار بیماری‌هایی شوند.

 تحقیقات جدید نشان داده است مصرف بی رویه و خودسرانه مکمل های کلسیم می تواند باعث ابتلای آنها به بیماری های قلبی عروقی شود.

در این تحقیقات که در مجله انجمن قلب آمریکا به چاپ رسیده است کارشناسان دانشگاه های UCLA ، ایندیانا و واشینگتن دریافتند سالمندانی که از مکمل های کلسیمی در رژیم غذایی خود استفاده کرده اند دچار بیماری هایی چون تصلب شرایین (سختی سرخرگ‌ها) یا گرفتگی عروق کرونر شده اند.

کارشناسان این نتایج را با بررسی و تحلیل رژیم غذایی، مکمل های مصرفی و بیماریهای قلبی بیش از ۲۷۰۰ نفر در طول ۱۰ سال بدست آورده اند.

اغلب افراد سالمند از ترس پوکی استخوان و شکستگی های ناشی از آن به اصرار پزشک تقاضای تجویز مکمل کلسیمی می کنند و یا خودسرانه این مکمل ها را مصرف می کنند.

متخصصان اعتقاد دارند مصرف مکمل کلسیمی باعث می شود تا عروق خونی دچارگرفتگی شوند زیرا کلسیم در رگ ها رسوب می کند و به تدریج عروق تنگ و بسته شده و فرد دچار سکته قلبی یا سایر بیماری های قلبی می شود.

کارشناسان توصیه می کنند افراد برای حفظ سلامت و جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی از مواد غذایی حاوی کلسیم مانند لبنیات، آناناس، حبوبات و سایر مواد غذایی غنی از آن استفاده کنند زیرا وجود کلسیم به طور طبیعی در بدن باعث حفاظت از قلب می شود و مانع از ابتلا به مشکلات قلبی شده و در عوض مصرف مکمل های کلسیمی بر طبق جدیدترین تحقیقات باعث بیماری های قلبی می شود و افراد باید تنها با مشورت با پزشک متخصص آن را برای مدت زمان محدودی مصرف کنند.

منبع: healthdayانجمن کنترل عفونت ایران