هپاتیت B در ایران کنترل شده است/فعالیت مثبت وزارت بهداشت در واکسیناسیون نوزاداندکتر 'سید مؤید علویان' به مناسبت هفته اطلاع رسانی هپاتیت(هفته اول آبان ماه) درباره وضعیت شیوع و درمان هپاتیت در کشور اظهارکرد: این کنترل، نشان دهنده تاثیرات مثبت فعالیت های وزارت بهداشت و شبکه هپاتیت در زمینه واکسیناسیون نوزادان است.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه ایران جزو کشورهایی است که واکسیناسیون علیه هپاتیت B در 12 ساعت اول تولد انجام می گیرد و از آنجا که واکسن هپاتیت B در انستیتو پاستور ایران تولید می شود، هیچ نوع مشکلی در ارائه آن به هموطنان وجود ندارد.
علویان افزود: هم اکنون نزدیک به یک میلیون و 450 هزار نفر در کشور مبتلا به هپاتیت B هستند که با توجه به میزان شیوع پایین آن می توان گفت که این بیماری در ایران کنترل شده است.
وی با بیان اینکه تمام داروهای هپاتیت B تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند و داروهای ایرانی درمان این بیماری با همان کیفیت داروهای خارجی برابری می کند، تاکید کرد: امیدوارم تا 10 سال آینده با اجرای تحقیقات در این زمینه، درمان قطعی برای آن پیدا شود.
رئیس شبکه هپاتیت ایران همچنین با اشاره به بیماری هپاتیت C افزود: انتقال این نوع هپاتیت از راه تماس های پرخطر، تزریق سرنگ های آلوده مشترک و تزریق خون آلوده است و باید توجه داشت که بیماران دیالیزی، تالاسمی و هموفیلی بیشتر در معرض خطر ابتلا به این نوع بیماری هستند.
وی گفت: هم اکنون بین 180 تا 250 هزار بیماری مبتلا به هپاتیت C در کشور وجود دارد؛ متاسفانه این بیماری واکسن ندارد و فرد می تواند ویروس را به دیگران منتقل کند.
علویان درباره درمان بیماری هپاتیت C توضیح داد: تا چند سال گذشته داروهای درمان هپاتیت C، مبتلایان را با عارضه های زیاد و طولانی مدت مواجه می کردند اما خوشبختانه با داروهای جدید خوراکی، طول درمان از یک سال به سه ماه رسیده و شانس درمان از 60درصد به 98 درصد افزایش پیدا کرده است.
وی اضافه کرد: سال گذشته 4 هزار 500 بیمار مبتلا به هپاتیت C تحت درمان قرار گرفته اند و تا پایان امسال این تعداد به 6 هزار بیمار می رسد.
علویان تصریح کرد: هدف هفته اطلاع رسانی هپاتیت، افزایش سطح آگاهی افراد جامعه نسبت به راه های انتقال هپاتیت های ویروسی است که می تواند نقش شایانی در کاهش آمار مبتلایان به این بیماری و دستیابی به ریشه کنی هپاتیت C تا سال 1410 داشته باشد.
وی اضافه کرد: شبکه هپاتیت ایران در تلاش است با برپایی کمپین ها، همایش های عمومی و تخصصی، توزیع اقلام آموزشی رایگان و نیز حضور فعال در فضاهای مجازی گام موثری در این زمینه بردارد.

 

منبع : ایرناانجمن کنترل عفونت ایران